Niçin Kurşun Kalemlerin Çoğu Altıgen Şeklinde?

Aslında üretimi en kolay olanı kare kesitli bir kalemdir ancak yazarken onu elinizde tutmak hiç de kolay değildir. Yuvarlak kalemlerin tutulması kolaydır ancak üretimi pahalıdır. Altıgen kesitli kalemler mutlu ortamlardır. Yuvarlak kesitli kurşun kalemlere göre kullanımı daha kolay ve üretimi daha ucuzdur. Sekiz yuvarlak kurşun kalem için kullanılan ağaçtan dokuz adet altıgen kalem yapılabiliyor ve üretim aşaması bir adım daha kısalıyor.Tabii ki, üretim maliyetleri alıcılar için daha az önemlidir. Belki de altıgen kalemlerin diğer türlere göre hala 11 kat daha popüler olmasının nedeni, yerleştirildikleri masanın üzerine yuvarlanmamaları veya düşmemeleridir.

Sarı boyalı kalemlerin açık havada satışı 1854 yılına kadar uzanıyor. Ancak 1890’a gelindiğinde bu rengin kullanımı artık önemli değildi. L&C Hardtmuth 1890 yılında Avusturya’da kuruldu.Adı geçen şirket öyle bir kalem üretti ki, diğer üreticilerin de kaliteyi eşitlemesi gerekiyordu. Bu kalemin adı ünlü Hint elması olan “Koh-i-Moor”dur ve altın sarısına boyanmıştır. Ayrıca içinde siyah kurşun bulunan bu kalem
yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bayrağını oluşturmuştur. Bu kalem o kadar popüler ve başarılı olmuştur ki, sarı renk kalemin kalitesinin simgesi olmaya devam etmektedir. Diğer kalem üreticileri de bu başarıdan yararlanmak için ürünlerini sarı renkte pazarlamaya başladı.Bugün piyasada bulunan dört kalemden üçü sarıdır.

Kurşun kalemler tamamen kurşunsuzdur. Ana madde olarak kullanılan grafit, 40 farklı malzeme ile karıştırılarak yüksek sıcaklıklarda çok ince çubuklar elde edilinceye kadar preslenir. Kurşun doğası gereği çok toksik bir elementtir. Kalem denmesinin nedeni ise 16’dır.19. yüzyılda grafitiyi keşfeden İngiliz bilim adamı, bunun bir tür kurşun elementi olduğunu düşünüyordu. Ancak 200 yıl sonra insanlar grafitin bir karbon türü olduğunu anladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir