Frankenstein

『Frankenstein veya modern Prometheus』 Mary Shelley’nin 18 yaşındayken yazdığı bir kitaba odaklanıyor. Mary Shelley 1816’da bu oyunu yazarken, Lord Byron ve Percy Bysshe Shelley ile yaz tatillerindeyken, Byron’ın önerdiği temalar üzerine oyunlar yazmaya başladı. Konsept, yaşamı ve bunun sonucunda ortaya çıkan trajediyi yaratma girişimidir.

Hikayede pek çok tema var. Bilim ve teknolojinin etik sınırlarına, insanın çevreye müdahalesinin sonuçlarına, yalnızlığa ve sosyal dışlanmaya odaklanıyor.Victor Frankenstein’ın hayatını eserine adadıktan sonraki acısı ve sorumluluğu oyunun ana temasını oluşturuyor. Aynı zamanda sosyal dışlanma ve yalnızlığa karşı da mücadele eden tehlikeli bir yaratıktır.

Mary Shelley’nin çalışmalarıGotik edebiyatın birörneği ve bilim kurgu edebiyatının öncülerinden biri olarak kabuledilir. Roman, korku türününenpopüleri olarak kabul ediliyor ve birçok dilde birçok kezyenidenbasılıyor.Pekçok film, oyun, çizgi roman ve diğer sanat eserleribuesere ilham kaynağı olmuştur.yalnızca korku özellikleriyle değil, aynı zamanda derin insanitemalarıelealmadaki edebi değeriyle de öne çıkıyor. Yazar, eserinde bilimin sınırlarını ve insanın biliminçalışmasındaki sorumluluğunu sorgulayarak modern dünyanın etik ve felsefi tartışmalarına katkıda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir