Cortado Nasıl Yapılır?

Cortado, İspanyolca “cortar” kelimesinden gelir. Kesme yönünde kullanılır. İlk olarak İspanya’da keşfedildiği için İspanyolca ismiyle anılmaktadır.

Daha sonra Küba başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde de popüler içeceklerden biri haline geldi. Lezzetli bir Cortado yapmanın ilk adımı iyi bir fincan espressodur. Birçok sütlü içeceğin aksine Cortado, bir shot espresso ile hazırlanır. Hacmi küçük ama kahve gibi zengin bir sütlü içecektir.

Nasıl hazırlanır?

9 gram kahve içeren sepette 30 ml shot hazırlıyoruz. Double shot sepetine 9 gram kahve koyarak hazırlamayın, çünkü yükseklik azalacak, su kahvenin içine daha çabuk geçecektir ve hoş olmayan bir tat oluşacaktır. Bu nedenle tek seferde tek fotoğraf çekmek için tasarlanmış bir sepet kullandığınızdan emin olun.

Espressonun soğumasını önlemek için filtre tutucuyu hazırlayıp grup başlığına takıyoruz. Giriş seviyesi tek kazana sahipseniz espressonuzu içtikten sonra sütü köpürtmenizi öneririz. Özellikle düşük seviyeli makinelerde sütü önce köpürtmeniz, kazan içerisinde yükselen buharın ısısı ve basıncı ortadan kaldırılmayacağı için espressonun kalitesini olumsuz etkileyecektir. Ancak orta sınıf veya daha yüksek bir makineniz varsa atış yapmak için bekleyebilirsiniz çünkü bu makineler aşırı basıncı tahliye etme özelliğine sahiptir.

Pitcher adı verilen süt köpürtücüye sütün 1/3’ünü koyuyoruz, süt köpürtücünün ucunu yavaşça süte batırıp köpürtme işlemine başlıyoruz. Hava ve su karışımı yüksek basınçla sütün içine püskürtüleceğinden, çubuğu yüzeye yakın tutarsanız büyük köpük, dibe yakın tutarsanız ise zayıf köpük oluşacaktır.

En iyi yöntem çubuğu orta seviyeye batırmaktır ve köpük yükselmeye başladığında kavanozu sola eğerek sütteki basıncın hareketini kontrol edebilirsiniz. Köpük oluştururken kavanozun yüzeyini takip edin. Köpük artarsa, köpük şişesini köpük çubuğu aşağı bakacak şekilde kaldırın. Yeterli köpük oluşmazsa, köpük oluşumunu sağlamak için kavanozu hafifçe indirin ve kavanozun gövdesini yükseltin.

İdeal köpük sıcaklığı 65 derece olmalıdır. Tercihinize göre 55 ila 65 derece sıcaklıkta tekrar ısıtabilirsiniz. Süt termometreniz yoksa biberonun sıcaklığını parmağınızla kontrol edin. Elleriniz yanmaya başladığında ideal sıcaklığa ulaşılmış demektir. Köpürmeyi durdurabilirsiniz.

Süt çok uzun süre bekletilirse yüksek sıcaklığa ulaşacak, şeklini kaybedecek ve köpürecektir. 30ml espressomuzu içerken elinizde sallayarak homojen süt köpüğü oluşturabilirsiniz. Masa ayağına bir veya iki kez vurursanız masa ayağına yapışan köpük elde edersiniz.

Espressoyu içtikten sonra üzerine 30 ml mikro köpüklü süt ekleyin. Bir çay kaşığı yardımıyla sütün üzerindeki krema tabakasından bir kaşık alıp hazırladığımız içeceğe yavaş yavaş damlatıyoruz ve artık Cortado’muz hazır.

Cortado (Latte Art) cihazınızda tasarımlar oluşturmak istiyorsanız bol bol pratik yapmanız gerekiyor. Burada size bir iki ipucu vermek gerekirse, istediğiniz kadar süt köpürtün. Bu nedenle süt eklendiğinde sütün kremsi yapısı bozulmadan kalır, espresso kremasına sonuna kadar yapışabilir. Sütü bardağa dökerken sütün bardakta birikmesini önlemek için öncelikle şişeyi sütün 3-4 cm yukarısında tutun. Sonlara doğru desen çizmeniz gerektiğinde kavanozun ucunu yüzeye yaklaştırın. Yüzeye yakın tuttuğunuzda krem ​​şanti üstte kalır, uzaklaştığınızda ise aşağı doğru hareket eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir