Etkili CV Hazırlama Yöntemleri
0 (0)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CV Nedir?

Kısaltma olarak kullanılan cv, Latince “curriculum vitae” anlamına gelir ve “yaşam akışı” anlamına gelir. Bizi hiç tanımayan bir kişi veya kuruma bizi anlatır. Özgeçmişimizde yer alan bilgilere baktığımızda amacımız kısaca kendimiz hakkında bilgi sahibi olmaktır. İş aramamızda özgeçmişimizi kullanırız. İş teklif eden kurum veya kişiler, iş arayan havuzu çok büyük olduğu için özgeçmişinize genellikle yeterli zaman ayırmazlar.Sizden hayatınızı baştan tanımlamanız istenmiyor. Önemli olan karşı tarafı kısa ve sade bir anlatımla etkilemektir. Bu nedenle özgeçmişinizdeki her detay çok önemlidir.

Doğru Sıralama Nasıl Olmalı? (Sırasıyla)

Giriş

Giriş bölümünde kariyer hedeflerinizi kısaca belirtebilirsiniz.

Kişisel Bilgiler

Doğum bilgileriniz adınız, soyadınız ve iletişim bilgileriniz gibi bilgilerden oluşmalıdır. İletişim bilgileriniz cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi içermelidir. Buradaki en önemli nokta, daha önce aldığınız ve sizinle entegre olan adresin dışarıdan nasıl göründüğüdür. deli_elif@…. Gençken çekici görünen ama dışarıdan sizi kötü gösteren e-posta adresleri değil, adınızı ve soyadınızı içeren bir e-posta adresi almanız çok önemlidir.Daha ciddi görünmenizi sağlar ve sizi düşünmelerini sağlayacak etkenlerden biri olacaktır. Ayrıca bu bölümde erkek adayların askerlik durumu belirtilmeli, bilgilerin doğru girilmesi ve varsa tecil tarihinin doğru girilmesi gerekmektedir. Yanlış girilen erteleme bilgileri işe alım sürecinde şüphe uyandırabilir.

Eğitim Bilgileri

Eğitim bilgilerinizi yakından uzağa doğru detaylı olarak girmelisiniz. En son mezun olduğunuz okul ilk sırada listelenir. Özellikle mezun olduğunuz bölümlerin birbiriyle ilişkili olması durumunda eğitim bilgileriniz daha çok fark edilir olacaktır. Örneğin, lisede mühendislik diploması aldıysanız ve kolejde tamamen farklı bir bölümden derece aldıysanız, başvurduğunuz pozisyona en yakın bölüm vurgulanmalıdır. Arka kısım kaydedilebilir ve yazılamaz, sadece tamamlanmış
okul görüntülenebilir.

İş Deneyimi

Bunların işe alınmanızı sağlayacak ana kriterler olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişte edindiğiniz tecrübeler, gelecekteki iş aramalarınızda cebinizde biriktirdiğiniz taşlar olarak söylenebilir. Çoğu şirket, özellikle mesleki deneyiminiz, kazandığınız deneyim, üstlendiğiniz görevler ve okul niteliklerinizle ilgilenir. Şu ana kadar çalıştığınız firmaları giriş ve çıkış tarihleri ile birlikte belirtmelisiniz. Burada net bir tarih vermek yerine
ayını ve yılını seçebilirsiniz. Çalıştığınız şirketlerin konumunu da eklemek faydalı olacaktır. Belki de en önemli kısım, iş tecrübenizi gösteren yazdığınız iş tanımıdır. Yaptığınız her şeyi kısaca anlatmalısınız. Burada yapmadığınız işleri belirtirseniz sizin için sorun olabilir. Bu nedenle tam anlamıyla deneyimlediğiniz eserleri yazmanız daha sağlıklıdır.Yine eski şirketinizde farklı departmanlarda çalışıyorsanız bu uyumsuzluk aleyhinize çalışabilir.

Bilgisayar ve Yabancı Dil

Bilgisayar programları, programlama dilleri ve bildiğiniz yabancı dil bilginizi girebileceğiniz alandır. Burada göze çarpan nokta, belirttiğiniz becerinin seviyesidir. Örneğin Excel becerilerinizi “çok iyi” olarak değerlendirirseniz, sizden beklentileriniz oldukça yüksektir. İşe alınsanız bile belirlediğiniz seviyede yetersiz kalırsanız çalışma hayatınız uzun sürmeyebilir. Mümkün olduğunca alçakgönüllü olmalı ve
seviyeyi kaldırabilmelidirler. Yabancı dil seviyenizin dolduracağınız pozisyon için yeterli olması da mülakatta netlik kazanabilmesi açısından iyidir. Seviyeleri belirleyerek bunları yazma, okuma ve konuşma için ayrı ayrı derecelendirebilirsiniz.

Sertifikalar ve Katılım Belgesi

Piyasada birçok eğitim kursu ve organize seminer bulunmaktadır. Ancak özgeçmiş bilgilerinize katıldığınız tüm ücretli ve ücretsiz eğitim kurslarını dahil edemezsiniz. Özellikle kişisel gelişiminiz için faydalı olabilecek ve işinize yarayacak eğitimleri seçerek özgeçmişinize bilgiler eklemelisiniz. Özellikle koşunuzla doğru orantılı olmayan start bilgileri girilmemelidir. Hobiler ve İlgi Alanları
bölümünde ek hobiler olarak görünen çeşitli katılımları belirtebilirsiniz.

Hobi ve İlgi Alanları

Buraya girdiğiniz alanlar, görüşmeciye kişisel özellikleriniz hakkında bilgi verir. Burada tercih ettiğiniz aktiviteleri belirtebilirsiniz. Yemek yemek, kitap okumak gibi klasik hatalardan uzak durmalısınız. Yine de kendiniz yapmanız gereken alanları eklediğinizden emin olun. Örnek olarak burada çalınan enstrümanı, spor endüstrisini, bilimsel araştırmaları verebilirsiniz.

Referans

Halen yapılan hatalardan biri de KVKK’ya göre atıfta bulunacağı kişinin bilgilerinin yazılmasıdır. Referans verdiğiniz kişiler sizin referans olduğunuzu bilmelidir. Ancak özgeçmişinize eklenecek bir alan değildir. Bir ipucu olarak, gerekirse sağlanacağını belirtebilirsiniz veya sadece kişinin adını ve soyadını belirtmeniz yeterlidir. Tercih ettiğiniz bakıcılar aile üyeleriniz olmamalı ve aradığınızda iş formunuz hakkında bilgi vermelidir. Daha önce hiç çalışmadığınız birine yaklaşırsanız sizi ciddiye almazlar. Bu nedenle, işinizi en iyi tanımlayabilecek kişileri seçmelisiniz. En son ayrıldığınız şirketteki kişileri seçerseniz sizi unutmayacakları için daha detaylı bilgi alırsınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli unsurlardan yukarıda bahsettik. Peki, bu yeterli olacak mı sence? Tabii ki değil. Daha işe alım aşamasından itibaren aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz ve diğer adaylardan sıyrılmak için çeşitli detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunlar;


İlk izlenimler çok önemlidir. Araştırmalar, tanıştığınız ilk kişilerin, sizin hakkınızda karar verdikten sonraki sekiz saniye içinde görünüşünüze göre önyargılı olacağını gösteriyor. Önyargı elbette yapılan hatalardan biridir. Ancak, işi alabilmek için buna dikkat etmeniz gerekiyor. Bakımlı tırnaklar, sadece aksesuarlar, temiz eller, bakımlı giysiler, boyuna uygun giysiler, erkeklerde kesilmiş veya bakımlı sakallar, temiz ayakkabılar, bakımlı dişler, dik ve özgüvenli görünüm etkileyen en önemli faktörlerdir. ilk bakışta size karşı olan kişi.


Bir şey bildirirseniz, imla ve imla kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Özgeçmişin uzunluğu önemlidir. Diğerini sıkmayacak şekilde kısa ve basit olmalıdır. Karşınızdakinin bilmediğini düşündüğünüz kısayollardan uzak durun.


Transfere kadar öz eleştirel ifadelerden kaçının. Bahsettiğiniz kişiler bunu yeterince yapacaktır. Mümkün olduğunca alçakgönüllü ve açıklayıcı olun. Açtığınız konuda iyi olduğunuza karşı tarafın karar vermesine izin verin.


Kullandığınız dil seçeneği sabit olmalı ve başladığınız dil ile bitmelidir.


Kalıplanmış özgeçmiş şablonlarından uzak durun. Word formatında özgeçmiş şablonlarını seçebilirsiniz. Son olarak hazırladığınız özgeçmiş bilgilerinin en çok güvendiğiniz kişilerin özgeçmiş bilgilerine benzer olduğundan emin olun.

Konuyu Beğendiyseniz Paylaşın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir