IP Sabitleme Nasıl Yapılır?
0 (0)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hepimizin işyerlerinde küçük veya büyük kurulumlarda sunucuları var. Ancak sunucularımız istemci bilgisayarlarla yerel bir ortamda, örneğin muhasebe programı yüklü bir sunucu veya dosyalardan oluşan bir sunucu gibi iletişim kuruyoruz. Sunucu veya istemci bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için mutlaka bir IP adresine ihtiyaçları vardır. Bugün küçük bir modem bile bir IP adresini dağıtabilir. DHCP sunucusu bir IP adresi alırsa, sunucunun bulunduğu ortamda büyük sorunlar olabilir. Bu sorunlara geçici bir çözüm bulmak için ortamdaki sunucuların IP adresleri sabit olarak işaretlenmelidir.

Sunucular bir DHCP sunucusunda IP adresi alıyorsa, modem bir şekilde yeniden başlayabilir veya bu durumda DHCP hizmeti veren bir sunucu, sunucu 192.168.10 IP adresini aldıysa, üzerinde bir IP adresi aldığını düşünürsek, DHCP sunucusu 192.168.11, bu durumda istemci iş istasyonları sunucuya bağlanamaz. SQL veya dosya sunucusu olabilir. Böyle bir durumda, işte büyük bir kaos olabilir. aslında bakıldığında statik IP adresi gözden kaçabilecek çok küçük bir sorundur. Sanırım bu, tekrar vurgulamak istediğim en önemli konulardan biri. Birden fazla sunucu varsa, bunlar sanal veya fiziksel sunucular olabilir. Elbette bu sunucuların IP adresleri statik olarak sağlanmalıdır.

IP adresi düzeltme uygulamamıza başlamadan önce birkaç terimden bahsetmek istiyorum. Ne olduğu konusunda kafakarıştırmamak için;

– IP adresi: İnternet Protokolü adı verilen ve IPv4 olarak kullandığımız ve bilgisayarların aralarında veri alışverişi yapmasını sağlayan iletişim adresleridir. Alt ağ maskesi olan alt ağ maskesi, ağdaki maksimum IP adresi sayısını belirler. Ayrıca IP yapısına göre Class A, Class B, Class C olarak adlandırılırlar.

– Default Gateway: Yapıda bulunan modem, router, switch gibi cihazlara IP adreslerinin verildiğini söyleyebiliriz. Default Gateway kavramını biraz daha açarsak, bir modem düşünün, modem dünya dışında konuşabiliyor ve IP adresi 192.168.1.Bunlar 1. İstemci bilgisayarlar veya sunucular, İnternet ve dış dünya ile iletişim kurmak için bu IP adresine ihtiyaç duyarlar. IP adresi bir sunucuda statik olarak sağlanıyorsa, sunucunun İnternet’e erişmesi için varsayılan ağ geçidi adresi sağlanmalıdır. Aksi takdirde sunucu dış dünya ile iletişim kuramaz. .

– DNS sunucusu: Alan Adı Hizmeti olarak adlandırılır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Sizden bir telefon numarası istendi. Bu telefon numarasını bilmek için, soruyu cevaplayabilmek için bir rehbere bakmanız gerekecek. Bir telefon rehberi gibi, DNS sunucusu da gelen sorguların IP adresini kullanır. olduğun cevabını verebilir.

 

 

Denetim masasından ağ durumunu ve görevlerini görüntüleye tıklanır

 

Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir bölümüne tıklanır

 

Oradan var olan Ethernet veya Wi-Fi seçeneklerini göreceksiniz

 

Sağ tıklanıp özelliklere tıklanır

 

 

Ethernet özelliklerinden internet protokolü sürüm 4 den özelliklere tıklayınız

 

Genel bölümünden aşağıdaki Ip adresini kullan ve dns sunucu adresini otomatik olarak al seçeneklerini doldurunuz

 

Tekrardan otomatik ip adresini almasını istiyorsanız tekrardan otomatiğe alınır

 

Eğer bu işlemlerle uğraşmak istiyorsanız Ip niz sürekli değişiyor ise bu program tam işinizi görecektir. İster otomatik bağlı olduğunuz ipyi isterse kendinizin belirleği ip adresini sabitleme işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda da dns de girebilirsiniz.

Buradan İndirebilirsiniz

Konuyu Beğendiyseniz Paylaşın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir