Adenovirüs nedir?
0 (0)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Üst solunum yolu hastalığına neden olan bir DNA virüsü grubu olan adenovirüsler, genellikle gözlerde kızarıklık, kurdeşen, karıncalanma, yanma, yırtılma ve ışığa duyarlılık gibi semptomlara neden olur.

adenovirüsler, çocukluk çağında solunum, göz, sindirim ve idrar yollarının zarlarını ve mukozalarını etkileyen bir virüs grubudur.

Çocuklarda ishale, solunum yolu enfeksiyonlarına ve hatta sistite neden olur. Daha genç yaştaki kişilerde etkisi daha fazla olan Adenovirüsler, kış ve ilkbahar aylarında enfeksiyona daha yatkındır.

 

KORONAVİRÜSTEN DAHA HIZLI YAYILABİLİR

Adenovirüs, havadaki damlacıklar, yiyecekler ve ağız yoluyla, genellikle dış ortamla temas sonucu eller yoluyla bulaşır. Virüsler dış ortama dayanıklıdır ve uzun süre yaşarlar. Virüs, çevre ile elden ele temas ve ardından el-ağız, göz ve burun teması yoluyla bulaşır.

Uzmanlar, adenovirüsün koronavirüs kadar hızlı yayılabileceğini, enfekte bir kişiden tüm aile üyelerine yayılabileceğini ve hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemlerin diğer tüm bulaşıcı hastalıklarla benzer olduğunu söylüyor.

 

Adenovirüs ‘ün erken belirtileri genellikle gözlerde kızarıklık, karıncalanma, batma, yanma, yırtılma, ışığa duyarlılık, bulanık görme ve göz kapaklarının şişmesini içerir.
Ancak şişlik, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrıları, kulak önü ve çene altı lenf bezlerinin şişmesi ve bu bölgelerdeki hassasiyet üst göz kapağında sarkma, ağrı ve bazen üst solunum yollarında enfeksiyona neden olabilir. benzer görsellerle Hastanın diğer gözünün enfeksiyonu çok yüksek olabilir.

iCANLI GÖZ DAMLALARI
adenovirüs, gözün önündeki kornea adı verilen, görmeyi azaltan ve tedavisi çok zor olan şeffaf tabakayı boyar. Bu durumun iyileşmesi bazen aylar veya yıllar alabilir.

Tedavi, uzun süreli göz damlası kullanımını gerektirir. Ayrıca, hastalığa en az hasarla dayanmak ve diğer aile bireylerini korumak için hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi için erken dönemde antiviral göz damlası kullanmaya başlamaları da çok önemlidir.

 

Konuyu Beğendiyseniz Paylaşın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir