Denetim masasına erişimi yasaklayalım
0 (0)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Windows’un tüm sürümlerinde, birçok ayara erişebileceğiniz, programları kaldırabileceğiniz veya kullanıcı hesaplarını yönetebileceğiniz bir Denetim Masası bileşeni bulunur. Ülkemde genellikle yalnızca bir yönetici hesabı vardır.

Çocuklar da dahil herkes aynı bilgisayarı kullandığından, bilgisayarı kullanan kişiler programları kaldırma, sistem dilini değiştirme, güvenlik ayarlarıyla uğraşma ve genel olarak panel yönetimine erişimi kısıtlama dahil olmak üzere Denetim Masası’na erişebilir. Bilgisayarlar güvenlik açısından gereklidir. Bu yazımda bunun nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım. Aşağıda açıklanan ayarlar, Windows 10’dan Windows 7’ye kadar olan tüm sürümler için geçerlidir (XP’de denemeyin).


Windows 10, hem dokunmatik ekranlar hem de masaüstü bilgisayarlar için tasarlandığından, iki yönetim aracı içerir. Biri klasik kontrol paneli diğeri ise en son ayarlar uygulamasıdır.Kontrol panelini devre dışı bırakırsanız klasik kontrol paneline erişmeye çalıştığınızda aşağıdaki uyarıyı görürsünüz:

Kontrol panelinin nasıl devre dışı bırakılacağı hakkında konuşalım. Bunu yapmanın iki yolu vardır. Biri yerel grup ilkesi düzenleyicisini kullanmak, diğeri ise kayıt defterini kullanmaktır. Grup İlkesi Düzenleyicisi bu sürümlerle çalışmadığından, tüm sürümler için iyi çalıştığı için yalnızca ilgili kayıt defteri girdisini belirtmeyi daha uygun buldum.

Denetim masasını yasaklayalım

  Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer] "NoControlPanel"=dword:00000001 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer] "NoControlPanel"=dword:00000001

 

Yukarıdaki ilk kayıt defteri girişi, geçerli kullanıcı için “Denetim Masası”nı devre dışı bırakır ve ikinci kayıt defteri girişi, tüm kullanıcılar için devre dışı bırakır. Kayıtlar amaçlarına göre ayrı ayrı kullanılmalıdır.

Denetim amsasını varsayılan hale getirelim

  Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer] "NoControlPanel"=dword:00000001 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer] "NoControlPanel"=dword:00000001
 
 

Üstteki registry kayıtlarının hazır hallerini sayfa sonundaki indirme linkinde bulabilirsiniz , eğer aynı yasağı bir tıkla küçük bir vbs scripti kullanarak yapmak istersek yine aynı indirme linki içerisinde yeralan “denetim-masasi.vbe” scriptini kullanabiliriz

ilk tıklamada denetim masasını yasaklar ikinci tıklamada bu yasağı kaldırır.

 

Konuyu Beğendiyseniz Paylaşın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.