Astrobiyoloji Nedir?
0 (0)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Astrobiyoloji veya egzobiyoloji, başka bir deyişle, disiplinler arası bir bilimdir. Özellikle evrenin varlığının ve evriminin jeokimyasal ve biyokimyasal olarak açıklanması sorunudur. Evrendeki biyolojik temelleri ve varoluşu açıklamayı amaçladı. Dünya ve diğer gezegenlerin dışındaki yaşamın konusu olmuştur. Örneğin, Mars’ta yaşam, uzayda diğer yaşanabilir ortamlar üzerinde çalışmak astrososyobiyolojinin görevidir. Astrobiyolojinin bu tanımı, dünyamızda olduğu gibi diğer dünyalarda da yaşamın ve canlıların varlığını kanıtlama çabasını içerir ve toplumumuzun büyük bir kısmı bu çabayı gereksiz bulmaktadır, bu yüzden bu çok bilinen bir bilim değildir. çünkü biz bilimden çok dogmaya inanıyoruz ve bu ülkemizde bilimin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir.Ülkemizde çoğu insan bilim adamlarını ve bilimle bağlantılı insanları dinsiz olarak tanımlar.

Astrobiyoloji kelimesi, takımyıldız anlamına gelen Yunanca astron, yaşam anlamına gelen bios ve çalışma anlamına gelen logy kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Aslında astrofiziksel sosyobiyoloji daha yeni ve gelişen bir bilimdir. Astrobiyoloji bir bilim olabilir çünkü evrenin başka bir yerinde yaşam olup olmadığını belirler.
İlk olarak NASA uzay araştırmalarında adından söz ettiren bu bilim, bu dönemde yani 21. yüzyılda daha popüler hale geldi. Özel araştırma alanı, Jüpiter’in uydularında olduğuna inanılan sudur, ancak ikinci araştırma alanı olan Jüpiter, projedeki bazı NASA değişiklikleri ve finansal yetersizlikler nedeniyle iptal edilmiştir.
Astrofizik araştırmaların amacını anlamamıza yardımcı olabilecek yedi teori vardır.
1-Evrenin yaşanabilir çevresini anlama ve keşfetme
2 -Güneş sisteminin tarihi ile yaşanabilir çevrenin incelenmesi
3 -Güneş sistemindeki değişikliklerin Dünya üzerindeki etkilerini incelemek
4 -Yaşamın sınırlarını keşfetmek ve evrimsel süreçte çalışmak
5-Dünyadaki ve yaşamın var olduğu düşünülen diğer ortamlardaki yaşamın geleceğini şekillendiren koşulları anlamak
6 -Gezegenin takımyıldızlarına dayanan dünyanın veya diğer çevrenin varlığının tanımı
7 -Dünyadaki veya diğer yaşanabilir ortamlardaki yaşam belirtilerini nasıl tanıyacağınızı anlayın Astrofiziğe yardımcı olan üç alan vardır: sırasıyla astronomi, biyoloji ve astrolojik jeoloji.

 

Konuyu Beğendiyseniz Paylaşın :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir